Baca Gazı Fiziksel Özellikleri

Baca gazının sıcaklığa bağlı değişen fiziksel özellikleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.
 
Baca gazı özellikleri kullanılan yakıtın bileşimine bağlı olduğundan, aslında her yakıtın analizine göre yapılacak yanma hesabı sonucunda oluşan duman gazı bileşimine bağlı olarak bu özelliklerin hesaplanması gerekir. Ancak ülkemizde hiç bir yakıt satıcısı yakıtın tam analizini vermediğinden yanma hesapları da ancak kabüllerle yapılabilmektedir. Dolayısıyla tüm kazan hesapları yaklaşıklık içermektedir.
 
Aşağıdaki tablo SSCB'de Mir Publishers yayınevi tarafından 1977 yılında yayınlanan HEAT TRANSFER (V. P. Isachenko, V. A. Osipova, A. S. Sukomel) kitabından alınmıştır. Bu özelliklerin sıcaklığın fonksiyonu olarak denklemler haline getirilmesi tarafımızca yapılmıştır. Hesaplamalarda bu denklemlerin yeterli doğruluk sağladığı görülmüştür.
Baca Gazı Fiziksel Özellikleri

 

 

Bu sayfanın her hakkı Mustafa Aral ve ARALSAN’a aittir. Kopyalanamaz. Ancak " www.aralsan.com sitesinden alınmıştır " şeklinde açıkça kaynak göstermek koşuluyla alıntı yapılabilir. Aralsan bu bilgileri, doğru olduğuna inanarak yayınlamaktadır. Ancak bu bilgilerin kullanımıyla ilgili hiç bir sorumluluğu kabul etmez.