Rulo Saç Boyamada Buhar Kullanımı

Rulo saç poyama prosesinde, boyama işleminden önce saç yüzeyinin çok iyi temizlenmesi ve ardından boyaya hazırlanması için tümüyle kurutulması gerekmektedir. Yüzey temizlik işlemi, sacın temizleme banyolarından geçirilmesiyle yapılır.
 
Buhar Kazanı Kullanım Alanı - Rulo Saç Boyama
Rulo saç poyama prosesinde, boyama işleminden önce saç yüzeyinin çok iyi temizlenmesi ve ardından boyaya hazırlanması için tümüyle kurutulması gerekmektedir. Yüzey temizlik işlemi, sacın temizleme banyolarından geçirilmesiyle yapılır.
 
Yüzey temizleme işleminde banyo içinden akan sacın 60 °C sıcaklığa kadar ısıtılması gerekmektedir. Akış sırasında sacın bu sıcaklığa erişebilmesi için ise, banyo sıcaklığının en az 80 °C de tutulması zorunludur. Bu işlem, sacın akışı sırasında gerçekleşmek zorunda olduğundan, ısınmanın çok kısa sürede gerçekleşmesi ve bağlı olarak banyodan çekilen ısının yerine hızla ısı transfer edilerek banyo sıcaklığının 80 °C altına düşmesinin önüne geçilmesi gerekir.
 
80 °C düşük bir sıcaklık olmasına karşın, rulo sacın banyo içinden sürekli akması ve bu nedenle ısı transferinin çok kısa sürede gerçekleşmesi zorunluluğundan dolayı, ısı transfer kabiliyeti diğer akışkanlara göre çok yüksek olan buharın bu proseste kullanılması en doğru seçimdir.
 
Ayrıca, temizlik aşamasından sonra, sacın kurutulabilmesi için, kurutma hücresinde kurutma havasının 120 °C - 140 °C'ye ısıtılması gerektiğinden, proseste kullanılacak buhar basıncının 5 bar ile 6 bar olması gerekli ve yeterlidir.
 
Temizleme banyolarının ısıtılmasında direkt buhar kullanılabileceği gibi, banyoların içine yerleştirilecek serpantinler yardımıyla endirekt ısıtma da yapılabilir. Buhar kazanı işletmesi açısından bakılırsa, kazanın % 100 taze su ile beslenmesi yerine, büyük ölçüde serpantinden dönen kondens ile beslenmesi daha uygundur. Çünkü birincisi kazana giren su sıcaklığı yüksek olacağından kazandaki termal şoklar azalır. İkincisi ise, % 100 taze su ile besleme sonucu kazana su içinde daha fazla yabancı madde gireceğinden, endirekt ısıtma kazanda kireç oluşma ve dip birikinti risklerini azaltır.
 
Rulo saç boyama işlemi öncesinde buharla ısıtılan banyolarda ve banyo sonrası kurutma hücresinde tüketilen buhar miktarı için yaptığımız hesaplarda;
 
  • Rulo saç yıkama için gerekli buhar miktarı: 10 kg-buhar / ton-saç
  • Sacın banyo sonrası kurutulması için gerekli buhar miktarı: 0.11 kg-buhar / m²-saç
 
değerleri bulunmuştur. Bu şekilde hesaplanan buhar tüketim miktarına, banyoların ısı kayıpları ve özellikle de yüzey kayıpları ayrıca eklenmesi gerekir.
 
Bu proses için buhar üretiminde harcanan yakıt miktarının düşürülmesi için ise ARALSAN KAPALI KONDENS SİSTEMİ ni incelemenizde yarar vardır.
 
Rulo saç boyamada buhar kullanımıyla ilgili daha fazla bilgi için, lütfen firmamızı arayınız.
 
 
 
 
 
Bu sayfanın her hakkı Mustafa Aral ve ARALSAN’a aittir. Kopyalanamaz. Ancak " www.aralsan.com sitesinden alınmıştır " şeklinde açıkça kaynak göstermek koşuluyla alıntı yapılabilir. Aralsan bu bilgileri, doğru olduğuna inanarak yayınlamaktadır. Ancak bu bilgilerin kullanımıyla ilgili hiç bir sorumluluğu kabul etmez.