Eloksal Alüminyum Üretiminde Buhar Kullanımı

Eloksal alüminyum üretiminde, banyoların ısıtlmasında buhar kullanılır. Buhar tesisatı boyutlandırılırken; yağ alma, kostik yıkama ve renklendirme banyo sıcaklıkları 60-65 ºC, tespit banyo sıcaklığı 100 ºC ve durulama banyo sıcaklığı ise 65-70 ºC olarak kabul edilir.

Akpa Alüminyum Eloksal Tesisi

Eloksal alüminyum üretiminde;
 

  • Yağ alma,
  • Kostik yıkama,
  • Sarı renk,
  • Tespit,
  • Durulama,

 
banyolarında buhar kullanılır. Buhar tesisatı boyutlandırılırken; yağ alma, kostik yıkama ve renklendirme banyo sıcaklıkları 60-65 ºC, tespit banyo sıcaklığı 100 ºC ve durulama banyo sıcaklığı ise 65-70 ºC olarak kabul edilir.
 
Eloksal banyo hacimleri oldukça büyük olduğundan, buhar ihtiyacı hesaplanırken, ilk işletmeye alma süresi 8-10 saat olarak seçilir. İlk işletmeye alma süresinin daha kısa süre olarak seçilmesi durumunda, buhar kazanı kapasitesi aşırı derecede büyür. İşletme sırasında harcanan buhar miktarı dikkate alınarak buhar kazanı seçilmesi durumunda, ilk işletmeye alma süresinin 8-10 saat olarak alınması, kazan kapasitesi seçiminde en uygun noktanın oluşmasını sağlar.
 
Eloksal tesisinde genellikle kostik yıkama ve tespit banyoları çift olarak tasarlanır. Bu durumda, yukarıdaki işletmeye alma süreleri de dikkate alınarak, buhar ihtiyacının hesaplanmasında aşağıdaki değerler tasarımcıyı doğru sonuçlara götürür. Bu değerler, ARALSAN olarak yaptığımız uygulamalarda doğrulanmış değerlerdir.

 

 
Banyo
Banyo
Sıcaklığı
[ºC]
Banyo Birim Hacmi Başına
Buhar İhtiyacı
(Standart Kondens Sisteminde)
 
[1 ton banyo suyu için kg/h]
Banyo Birim Hacmi Başına
Buhar İhtiyacı
(Kapalı Kondens Sisteminde)
 
[1 ton banyo suyu için kg/h]
Yağ Alma 65 13 11
Kostik Yıkama 60 12 10
Renklendirme 60 12 10
Tesbit 100 22 18
Durulama 70 15 12

 

Proses banyo sıcaklıkları dikkate alındığında, en yüksek banyo sıcaklığı 100 ºC olduğundan, eloksal tesisi için seçilecek buhar kazanının işletme basıncının 4 ile 6 bar aralığında seçilmesi yeterli olacaktır.
 
Eloksal tesisi yatayda sıralanmış banyoların oluşturduğu alanda 50-60 m uzunluğunda bir boru tesisatı gerektirir. Kazan işletme basıncı seçiminde, bu boru parkurunda oluşacak basınç kayıpları hesaplanmalı ve mutlaka dikkate alınmalıdır.
 
Eloksal alüminyum üretiminde enerji maliyetinin düşürülmesi, rekabet açısından can alıcı noktadır. Isıtma için harcanan buharı, klasik sistemlere göre daha ucuza maledebilme olanağı bulunmaktadır. Bu noktada belirleyici nokta, standart açık kondens tanklarından atmosfere atılan flaş buhar enerjisinin geri kazanılmasıdır. Enerji geri kazanımı için önerilebilecek en iyi çözümlerde biri KAPALI KONDENS SİSTEMİDİR.
 
Bu konuda daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak için, KAPALI KONDENS TANKI NE İŞE YARAR? başlıklı makalemizi okumanızda yarar vardır.

 

Bu sayfanın her hakkı Mustafa Aral ve ARALSAN’a aittir. Kopyalanamaz. Ancak " www.aralsan.com sitesinden alınmıştır " şeklinde açıkça kaynak göstermek koşuluyla alıntı yapılabilir. Aralsan bu bilgileri, doğru olduğuna inanarak yayınlamaktadır. Ancak bu bilgilerin kullanımıyla ilgili hiç bir sorumluluğu kabul etmez.
(Not: Sayfada kullanılan görsel, buhar tesisatı Aralsan tarafından yapılmış olan Akpa Alüminyum Eloksal tesisine aittir.)