Yemeklik Yağ Üretiminde Kızgın Buhar Kullanımı

Zeytinyağı dışındaki tüm bitkisel sıvı veya katı yemeklik yağlar kötü kokular içerirler ve bu kokuların, üretimin son aşamasında yağdan uzaklaştırılması gerekir. Yağ üretiminde bu işleme KOKU GİDERME veya DEODORİZASYON adı verilir.
Buhar Kazanı Kullanım Alanı - Yemeklik Yağ Deodorizasyonu
Zeytinyağı dışındaki tüm bitkisel sıvı veya katı yemeklik yağlar kötü kokular içerirler ve bu kokuların, üretimin son aşamasında yağdan uzaklaştırılması gerekir. Yağ üretiminde bu işleme KOKU GİDERME veya DEODORİZASYON adı verilir.

Deoderizasyon işlemi su buharıyla yapılır. Bu işlemle;

 
  • İstenmeyen uçucu tat ve koku maddelerinin yağdan uzaklaştırılması,
  • Yağda serbest kalan yağ asitlerinin yağdan uzaklaştırılması,
  • Yağın sarı-kırmızı renge dönüşmesine neden olan karotenoidlerin yüksek sıcaklıkta okside olması sonucu renksiz bileşikler oluşturması sağlanarak, yağın renginin açılması,
  • Yağda oluşacak kimyasal değişimler sonucu daha stabil bir yağ elde edilmesi,
amaçlanır.

Deodorizasyon sabit tanklarda ve alttan verilen buharın tankın üst kısmından yağdaki yabancı maddelerle birlikte vakumla emilmesi yoluyla yapılır. Diğer bir yöntem ise, sürekli bir proseste, yukarıdan aşağı doğru inen yağa, alttan karşı yönde buhar verilmesiyle deodorizasyon gerçekleştirilir.

Bizim işimiz, yağ üretiminin bu aşamasında deodorizasyon için gerekli su buharının istenen kalitede, istenen basınç ve sıcaklıkta üretilmesini sağlamaktır. Çünkü, yağ içindeki bu yabancı maddelerin buharlaşma sıcaklığı oldukça yüksek olduğundan, deodorizasyon için kullanılan su buharının sıcaklığı buna uygun olmalıdır.

Deodorizasyon işlemi için 250 °C civarında bir sıcaklığa ihtiyaç duyulduğundan, deodorizasyon işleminde doymuş buhar kullanılamaz. Bu nedenle bitkisel yağların deoderizasyonunda KIZGIN BUHAR kullanılması zorunludur. Deodorizasyon tankına 250 °C civarında kızgın buhar verilebilmesi için, buhar kazanında veya kızdırıcıda üretilen kızgın buhar sıcaklığının 270 °C ile 300 °C aralığında olması gerekir. Bu işlem için buhar basıncının 4 ile 8 bar aralığında olması yeterlidir.

Kızgın buhar, bitkisel yağ üreten işletmede bulunan buhar kazanında üretilen doymuş buhar kullanılarak AKBR ARALSAN BUHAR KIZDIRMA ROBOTU ile istenilen sıcaklıkta üretilebileceği gibi, kendi bünyesinde ürettiği doymuş buharı, yine kendi bünyesinde istenilen sıcaklıkğa kızdıran ABR-K ARALSAN KIZGIN BUHAR ROBOTU kullanılarak da üretilebilir.

Bu konuda bir diğer önemli nokta ise, buharın doğrudan gıda maddesiyle temas etmesi söz konusu olduğundan, normal bir buhar kazanında üretilen buharın yani endüstriyel buharın bu işlemde kullanılmaması gereğidir. Deodorizasyon işleminde kullanılacak buhar, Gıda Maddeleri Tüzüğüne göre, bu iş için tasarlanmış  ARALSAN HİJYENİK BUHAR ROBOTUNDA üretilmiş STERİL BUHAR olmak zorundadır.

Bitkisel yemeklik yağ deodorizasyonunda kızgın buhar kullanımıyla ilgili daha fazla bilgi ve kullanılacak buhar miktarının belirlenmesi için, lütfen firmamızı arayınız.

 
 
 
 
 
Bu sayfanın her hakkı Mustafa Aral ve ARALSAN’a aittir. Kopyalanamaz. Ancak " www.aralsan.com sitesinden alınmıştır " şeklinde açıkça kaynak göstermek koşuluyla alıntı yapılabilir. Aralsan bu bilgileri, doğru olduğuna inanarak yayınlamaktadır. Ancak bu bilgilerin kullanımıyla ilgili hiç bir sorumluluğu kabul etmez.