Isı Transfer Yağı Fiziksel Özellikleri

Isı transfer yağı olarak kullanılan yağları sıcaklığa bağlı değişen fiziksel özellikleri aşağıdaki tabloda verilmiştir. Kızgın yağ kazanı ısı transfer hesaplamalarında, hangi marka yağ kullanılacaksa, o markanın özelliklerinin alınması gerekse de, yağ satıcılarında da bu bilgilere ulaşma güçlüğü vardır. Açıkçası ülkemizde kızgın yağ kazanı üreticilerin de ısı transfer hesabı yaptıkları söylenemez.
 
Aşağıdaki tablo SSCB'de Mir Publishers yayınevi tarafından 1977 yılında yayınlanan HEAT TRANSFER (V. P. Isachenko, V. A. Osipova, A. S. Sukomel) kitabından alınmıştır. Bu özelliklerin sıcaklığın fonksiyonu olarak denklemler haline getirilmesi tarafımızca yapılmıştır. Hesaplamalarda bu denklemlerin yeterli doğruluk sağladığı görülmüştür.

Isı Transfer Yağı Fiziksel Özellikleri

 

 

Bu sayfanın her hakkı Mustafa Aral ve ARALSAN’a aittir. Kopyalanamaz. Ancak " www.aralsan.com sitesinden alınmıştır " şeklinde açıkça kaynak göstermek koşuluyla alıntı yapılabilir. Aralsan bu bilgileri, doğru olduğuna inanarak yayınlamaktadır. Ancak bu bilgilerin kullanımıyla ilgili hiç bir sorumluluğu kabul etmez.